Εντυπωσιακός ο απολογισμός των τμημάτων του Α.Σ. Κεφαλονιά για το Σαββατοκύριακο: νίκησαν άνδρες, παίδες, κορασίδες!!!

Νίκη εκτός έδρας για το ανδρικό τμήμα, επί του αξιόμαχου Τρίτωνα στην Πάτρα με σκορ 63-54. Με την νίκη αυτή η ομάδα του Μ. Δούλια ανεβαίνει βαθμολογικά στην  κατάταξη του Β΄ Ομίλου και ελπίζει σε μια καλύτερη συνέχεια στο πρωτάθλημα της Β-ΕΣΚΑΗ. Στα αξιοσημείωτα του παιχνιδιού η εμφάνιση των νεαρών του συλλόγου από την παιδική ομάδα (Σταθάτος, Καββαδίας, Βασιλάκης) που ξεχώρισαν στην πρώτη τους παρουσία στη «μεγάλη» ομάδα. Η εξέλιξη του αγώνα ανά δεκάλεπτο: 9-14, 20-22, 33-39, 53-64. Οι πόντοι για τον Α.Σ.Κ.(Δούλιας): Σταθάτος 13 (1), Καββαδίας 2, Βασιλάκης 1, Μαγουλάς 7, Γεμενετζής 18 (3), Χριστοφοράτος 2, Λιάκος 12 (2), Χρηστάτος , Καβαλλιεράτος 5, Μητρόπουλος, Γκαβός 3. Την προσεχή αγωνιστική (17/2 στις 3.00 μ.μ.) ο Α.Σ.Κ. αντιμετωπίζει την ΕΦΑ Αιγίου στο Αργοστόλι. Την αποστολή συνόδευσε ο Γ. Γκαβός.

Στο final-6 των παίδων τα πιτσιρίκια του Π. Ματιάτου, συνεχίζουν να εντυπωσιάζουν με τις εμφανίσεις τους, αλλά και τις νίκες τους, καθώς το Σάββατο επικράτησαν στο κλειστό ¨Αντώνης Τρίτσης» απέναντι σε μια πολύ δυνατή ομάδα, αυτή της Ζακύνθου με σκορ 66-54. Θυμίζουμε ότι η παιδική ομάδα του Α.Σ.Κ. συμμετέχει για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά στις έξι κορυφαίες της ΕΣΚΑΗ, γεγονός που αποτελεί και πιστοποίηση της πολύ καλής δουλειάς που γίνεται από τους προπονητές του συλλόγου στις αναπτυξιακές ηλικίες. Η εξέλιξη του αγώνα ανά δεκάλεπτο: 14-8, 35-22 51-39, 66-54. Οι πόντοι του Α.Σ.Κ. (Ματιάτος) Βουργίδης Β. 1, Καγκάδης, Λιναρδάτος 5 (1), Σταθάτος 16 (4), Τζουγανάτος,  Βουργίδης Δ. 9, Καββαδίας 11, Γκαβός 19, Βασιλάκης, Φραγκισκάτος 4,  Ρουμπάτης, Βεζυργιανόπουλος.  Την επόμενη αγωνιστική (16/2, στις 11.30 π.μ.) η ομάδα αντιμετωπίζει τον Έσπερο Πατρών στο Αργοστόλι.

Μια νίκη και μια ήττα ήταν ο απολογισμός ενός δύσκολου και κουραστικού διημέρου για τις κορασίδες του συλλόγου. Το Σάββατο στο Αργοστόλι η ομάδα της Κεφαλονιάς επικράτησε έναντι του Ίφιτου Πύργου με σκορ 50-37. Την Κυριακή  στην Πάτρα ηττήθηκαν από την πολύ έμπειρη ομάδα του Εσπέρου Πατρών με σκορ 45-41, μια διαφορά που επιτεύχθηκε στο τελευταίο δεκάλεπτο, καθώς η κούραση από τα δύο συνεχόμενα παιχνίδια έπαιξε σημαντικό ρόλο. Συνοπτικά τα αποτελέσματα των δύο αγώνων:

Α.Σ.Κ.- Ίφιτος  Πύργου 50-37 . Η εξέλιξη του αγώνα ανά δεκάλεπτο: 13-8, 23-14, 34-22, 50-37. Οι πόντοι του Α.Σ.Κ. (Πολλάκη) Βαλεντή, Μαλιαγρού, Κοσμάτου 6, Ηλιοπούλου 9,  Βαλλιανάτου 4, Μαζαράκη 2, Καραβιώτη 12, Σπυράτου 15 , Αλεξανδράτου 2, Ντόμπι, Ματζαράκη, Κίριο.

Έσπερος Πατρών – Α.Σ.Κ. 45-41. Η εξέλιξη του αγώνα ανά δεκάλεπτο: 13-7, 21-18, 24-30, 45-41. Οι πόντοι του Α.Σ.Κ. (Πολλάκη) Βαλεντή, Μαλιαγρού 2, Κοσμάτου 8, Ηλιοπούλου 6,  Βαλλιανάτου, Μαζαράκη 2, Καραβιώτη 13, Αλεξανδράτου 2, Ντόμπι 2, Ρουχωτά, Κίριο 6. Την αποστολή συνόδευσε η Λ. Πολλάκη. Στην επόμενη αγωνιστική (16/2) οι κορασιδες αντιμετωπίζουν την ομάδα της Δύμης στην Κεφαλονιά.