ΝΕΟΛ: Μεγάλη νίκη στην Πάτρα επί του Εσπέρου με 74-67

Άλμα παραμονής πραγματοποίησε το Ληξούρι, το οποίο στο εξ΄αναβολής παιχνίδι της 16ης αγωνιστικής επικράτησε του Έσπερου στην Πάτρα με 74-67, και έφτασε τις 8 νίκες, προσπερνώντας Καλαμάτα και Ακράτα.

Η ομάδα του Μάρκου Τζουγανάτου, έδωσε σημασία στη νίκη της επί της Ακράτας, και συνάμα διπλασίασε τις επιτυχίες έναντι του Εσπέρου, ο οποίος μένοντας στις 5 νίκες βλέπει με δυσκολία την παραμονή στην Γ’ Εθνική. Αναφορικά με το παιχνίδι ο ΝΕΟΛ πήρε από την αρχή το προβάδισμα, φτάνοντας στο 15-21 στο 10′, με τον Έσπερο να μειώνει σε 28-29 στο 18′ και το ημίχρονο να κλείνει με 32-35.

Από εκεί και πέρα οι φιλοξενούμενοι έφτασαν ως και το +13 (35-48), με τον Έσπερο απλά να κλείνει το τρίτο δεκάλεπτο στο 52-59. Το Ληξούρι με εξαιρετική άμυνα κράτησε για 5’13” χωρίς πόντο της ομάδα της Πάτρας, φτάνοντας το σκορ στο 52-65, ενώ το πρώτο καλάθι εντός παιδιάς ο Έσπερος το πέτυχε στο 3’08” 60-69. Παρ’ όλα αυτά με σερί βολών (είχε 11/14  στο τέταρτο δεκάλεπτο), μείωσε σε 67-70, με τον Λαμπρόπουλο στα 45” να πετυχαίνει καθοριστικό γκολ-φάουλ (έχασε την βολή) και το παιχνίδι να ολοκληρώνεται με 67-74.