ΑΣΚ: Η ψυχωμένη άμυνα & η σωστή επιθετική τακτική έφεραν την μεγάλη νίκη

Μια μάτια στα αποτελέσματα των ομάδων μας για το προηγούμενο Σαββατοκύριακο.

Αναβολή για τα δυο ματς αντρικού και εφηβικού του Σαββάτου λόγω κακών καιρικών συνθηκών.

Κυριακή λοιπόν,

Μεγάλη εκτός έδρας νίκη για το ανδρικό μας απέναντι στο πρωτοπόρο και αήττητο Φαέθων Αντιρρίου με σκορ 50 – 54.Οι παίκτες του coach Βουργίδη ξεκίνησαν το παιχνίδι απόλυτα συγκεντρωμένοι και με την αμυντική τακτική του προπονητή κατάφεραν να κυριαρχήσουν στο πρώτο ημίχρονο και να προηγηθούν με σκορ 25 – 33.Στο δεύτερο ημίχρονο ο Φαέθων προσπάθησε να αντιδράσει και σε συνδυασμό με το τραυματισμό του Τέκου,κατάφερε να καλύψει τη διαφορά και να να προσπεράσει με σκορ 49 – 44 τέσσερα λεπτά πριν το τέλος του αγώνα. Το ανακάτεμα του ροστερ από τον coach Βουργίδη,η σωστή επιθετική τακτική,η ψυχωμένη άμυνα και η ψυχραιμία στις βολές έφεραν ένα επιμέρους σκορ 1 – 10 και τη πολύ σημαντική νίκη για την ομάδα μας. Πρώτος σκόρερ για την ομάδα μας ο αειθαλής Νίκος Βαλλιανάτος με 17 πόντους.
Διαιτητές: Κωστής – Διαμαντή
Δεκάλεπτα: 11 – 15, 25 – 33, 38 – 43, 50 – 54
Φαέθων Αντιρρίου (Μυλωνόπουλος- Κολοβός)Καπετανάκης, Σωτηρόπουλος 2,Κουφογιάννης, Δελάρτας 14(1),Αμπλάς 13(2),Παναγιωτόπουλος 5(1),Αδαμόπουλος 3,Ιωάννου, Κακούσης 3(1),Τσικουρής, Λαμπρόπουλος 10.

Α.Σ.Κ.(Βουργίδης – Φανός)
Χρηστάτος 4(1),Χήτος, Τέκος 6, Σταθάτος 7, Καββαδίας 1, Γαρυφαλλίδης 4, Χριστοφοράτος 2, Κατσιγιάννης 2, Τραυλός 2, Αγγελάτος 9, Βαλλιανάτος 17, Μητρόπουλος.

Λίγο αργότερα,στα πλαίσια της 2ης αγωνιστικής της Β΄ φάσης του πρωταθλήματος Παίδων της ΕΣΚΑΗ, η παιδική ομάδα του συλλόγου ηττήθηκε από την αντίστοιχη του Απόλλων Πατρών με σκορ 72-63. Η εξέλιξη του αγώνα ανά περίοδο: 11-24, 24-33, 44-55, 63-72.
Οι πόντοι και οι συμμετοχές του Α. Σ. Κεφαλονιά (Ματιάτος): Βαλλιανάτος, Βουργίδης Β. 22, Σπυράτος, Δούλιας Μ., Καραβιώτης, Βουργίδης Δ. 14, Δούλιας Α., Μιχαλάτος 2, Λουκέρης 23, Ποταμιάνος, Χαρατσάρης, Γαλιατσάτος 2.