«Χρυσός» στη σφαίρα ο Αντωνάτος, ξανά πάνω από τα 2.03μ στο ύψος ο Αλιβιζάτος

Η ΓΕΚ στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Κ20 2024

Ολοκληρώθηκε το Σαββατοκύριακο 27-28 Ιουλίου στην πόλη των Τρικάλων το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Στίβου για αθλητές κάτω των 20 ετών, με τη συμμετοχή 3 αθλητών και 1 αθλήτριας της Κεφαλονιάς.

Πρωταγωνιστής για άλλη μια φορά ήταν ο Δημήτρης Αντωνάτος ο οποίος κέρδισε το χρυσό μετάλλιο στη σφαιροβολία, με νέο ατομικό ρεκόρ και ρεκόρ ΓΕΚ 19,39μ (σφαίρα 6 κιλών). Ο Αντωνάτος με αυτή τη βολή επιβεβαίωσε το όριο για το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Κ20 που θα γίνει στα τέλη Αυγούστου στη Λίμα του Περού.

Εξαιρετική εμφάνιση πραγματοποίησε και ο Χάρης Αλιβιζάτος. Ο 16χρονος αθλητής της ΓΕΚ μια εβδομάδα μετά το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κ18 της Σλοβακίας συνέχισε τις σπουδαίες εμφανίσεις και κατέκτησε την 4η θέση με 2.03μ. Ο Χάρης έχασε το χάλκινο μετάλλιο στις προσπάθειες (πέρασε το 2.03μ με τη 2η προσπάθεια), ενώ είχε και πολύ οριακά άκυρα άλματα στο 2.07μ

Στα 100μ και στα 200μ γυναικών συμμετείχε η Δέσποινα Λουκάτου η οποία όμως δεν κατάφερε να προκριθεί στους τελικούς των αγωνισμάτων της. Η Λουκάτου το τελευταίο διάστημα ταλαιπωρήθηκε από έναν τραυματισμό που δεν της επέτρεψε να είναι κοντά στις επιδόσεις που μας είχε συνηθίσει το προηγούμενο διάστημα.

Τέλος, ο Παναγής Τραυλός ο οποίος έχει πάρει φοιτητική μεταγραφή και αγωνίζεται για τον σύλλογο του ΟΦΚΑ Οδυσσέα, κατάφερε να πάρει την 11η θέση στα 400μ με χρόνο 50,31 και την 8η θέση στη σκυταλοδρομία 4Χ400μ.