Καταιγιστική η Σάμη, 6-0 τον Αστέρα Ληξουρίου!

Με το δεξί ξεκίνησε τις φετινές του υποχρεώσεις ο Α.Ο. Σάμης. Για την τρίτη αγωνιστική της πρώτης φάσης του κυπέλλου της ΕΠΣΚΙ, το συγκρότημα του Σπύρου Παππαδάτου επικράτησε του Αστέρα Ληξουρίου με 6-0.

Το σκορ άνοιξε στο 26ο λεπτό ο Γιώργος Καρασαββίδης με πλασέ από το κέντρο της άμυνας. Στο 34ο λεπτό πάλι ο Γ. Καρασαββίδης μετά από πάσα του Δ. Δελλαπόρτα έγραψε το 2-0, ενώ ο πολύπειρος παίκτης στο 41ο λεπτό ολοκλήρωσε το χατ τρικ με σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Α.Ο. Σάμης συνέχισε στον ίδιο ρυθμό, με τον Κ. Βιτωράτο στο 58ο να σημειώνει το 4-0 με κεφαλιά μετά από όμορφη εκτέλεση κόρνερ. Στο 80ο λεπτό, επίσης με κεφαλιά ο Ν. Μωραΐτης ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 5-0, ενώ το τελικό 6-0 σημείωσε ο Σ. Ελμαζάι με σουτ από την δεξιά πλευρά της επίθεσης, ύστερα από πάσα του Δ. Βαλλάτου.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Α. Καραΐσκος, με βοηθούς τον Β. Θωμά και τον Σ. Πλαχούρα.

Να υπενθυμίσουμε ότι το παιχνίδι της πρώτης αγωνιστικής με αντιπάλους την ομάδα της Δημοτικής μας Ενότητας και την Εικοσιμία είχε αναβληθεί. Τη δεύτερη αγωνιστική οι Λειβαθινοί είχαν επικρατήσει του Αστέρα, που είναι ο μοναδικός εκπρόσωπος της δεύτερης κατηγορίας στο θεσμό, με σκορ 5-1.