Νίκη και πρόκριση μέσα στην Κεφαλονιά ο ΑΟ Τσιλιβή!

Μια σπουδαία νίκη που συνοδεύτηκε με πρόκριση πήρε ο ΑΟ Τσιλιβή το μεσημέρι της Τετάρτης στο γήπεδο του Αγίου Αντωνίου στο Ληξούρι με αντίπαλο τον Παλληξουριακό.

Η Ζακυνθινή ομάδα στην παράταση με τον Σάκη Γεωργίου πήρε τη νίκη με 3-2 και έτσι προκρίθηκε στην επόμενη φάση του συγκεκριμένου θεσμού.

Το Τσιλιβή μπήκε δυνατά στο ματς και έχασε αρκετές ευκαιρίες για να ανοίξει το σκορ. Ο Νγκόνγκο στο 27΄ έβαλε μπροστά τους κόκκινους με 0-1.  .Αυτό ήταν και το αποτέλεσμα του πρώτου ημιχρόνου.

Στην επανάληψη ο Παλληξουριακός έκανε την ανατροπή. Ισοφάρισε αρχικά  με τον Ζάβαλη μετά από σύγχυση την περιοχή του Τσιλιβή στο 59΄ και με τον Μπράτι στο 81΄ έκανε το 2-1 μετά από λάθος του Τζιαφέρη και παράλληλη πάσα του Λυκούδη στον σκόρερ. Τα χαμόγελα όμως των γηπεδούχων κράτησαν μόνο δύο λεπτά καθώς ο Κότσα με ωραίο σουτ ισοφάρισε σε 2-2 για τους Ζακυνθινούς.

Το ματς πήγε στην διαδικασία της παράτασης εκεί όπου οι δύο μονομάχοι είχαν καλές στιγμές (κυρίως το Τσιλιβή)  για να πάρουν τη νίκη και την πρόκριση.

Τελικά ο Σάκης Γεωργίου ήταν αυτός που στο 119΄ ‘έδωσε τη νίκη στην ομάδα του και την πρόκριση καθώς με κοντινό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Σκαμαντζούρα κάνοντας το τελικό 2-3.

Έτσι η ζακυνθινή ομάδα θα αντιμετωπίσει στην επόμενη φάση τον Παναρκαδικό που κέρδισε τον Αστέρα Αμαλιάδας με 5-0.

ΠΑΛΛΗΞΟΥΡΙΑΚΟΣ (Παπαδάτος): Σκαμαντζούρας, Καπάτος (63’ Γαλανός), Ζάβαλης, Βαλεντής Ε. (74’ Πολυδωράτος), Ζερβός, Λυκούδης, Αντωνάτος (87’ Μπαλάσκας), Πολλάκης Γ., Μπράτι, Καράϊ (62’ Βαλέντης Α.), Αραβαντινός

ΤΣΙΛΙΒΗ (Ντόβρος Ν.) : Κλάδης Β., Ρέντα, Σόρα, Δρόσος, Τζιαφέρης Θ., Νγκονγκό, Βελλίδης, Γεωργίου Αθ., Μαρούδας, Κότσα (94’ Γιακουμέλος Τ.), Μαμούτ (54’ λ.τρ. Γουσέτης Ντ.)

*Την Τετάρτη 9 Μαΐου ο ΑΟ Τσιλιβή θα υποδεχτεί στον Πλάνο τον Παναρκαδικό Τρίπολης, ο οποίος νίκησε μέσα στην Αμαλιάδα τον τοπικό Αστέρα με το ευρύ 5-0!!! Οι γηπεδούχοι αγωνίστηκαν με παίκτες από την Ακαδημία του συλλόγου, διότι την Κυριακή ξεκινούν οι αγώνες μπαράζ για την άνοδο στην Β΄ Εθνική.