Σπουδαία εμφάνιση αλλά ήττα για το Ανδρικό του Α.Σ. Κεφαλονιά…Στην 5η θέση της γενικής κατάταξης (final-6) της Ε.Σ.Κ.Α.Η οι παίδες του Π. Ματιάτου!

Ήττα στο τέλος από την αήττητη ομάδα των Αστεριών στην Αχαγιά για τους άνδρες του Α.Σ.Κ. στον αγώνα της τελευταίας αγωνιστικής της κανονικής διάρκειας του πρωταθλήματος της Β΄ κατηγορίας. Έτσι οι νησιώτες τερματίζουν στην 5η θέση του Β΄ ομίλου και μένουν εκτός  play-off. Την καλύτερη εμφάνιση τους σε όλη την διάρκεια του πρωταθλήματος,  φύλαγαν για το τέλος οι παίκτες του Μ. Δούλια που μπήκαν από την αρχή δυνατά στο παιχνίδι με στόχο την νίκη που θα τους έδινε το εισιτήριο για την εξάδα των μπαράζ. Όμως η καλή παρουσία στο παρκέ, δεν συνδυάστηκε με το επιθυμητό αποτέλεσμα, που κρίθηκε στο τελευταίο τρίλεπτο. Η εξέλιξη του αγώνα ανά δεκάλεπτο: 24-19, 40-34, 60-56, 82-74.

Οι πόντοι για τον Α.Σ.Κ. (Δούλιας): Ρουχωτάς 4, Γκαβός 6, Σταθάτος 20, Αναγνωστάκης 2, Γεμενετζής 5 (1), Μαγουλάς 23, Χριστοφοράτος, Μανίκας 8, Καβαλλιεράτος 6.

Μεγάλη επιτυχία για τους παίδες του Π. Ματιάτου η δεύτερη συνεχόμενη παρουσία της ομάδας στο final-6  της ΕΣΚΑΗ, που ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις της φετινής χρονιάς με ήττα από την Ζάκυνθο εκτός έδρας με σκορ 58-40. Έτσι τα πιτσιρίκια του Α.Σ.Κ. τερματίζουν στην 5η θέση της κατάταξης ( 6η πέρυσι) ενώ ταυτόχρονα εξασφάλισαν για την επόμενη χρονιά 2019-2020 την παρουσία της νέας παιδικής ομάδας (όπως και της εφηβικής) στην Α΄ κατηγορία των αναπτυξιακών πρωταθλημάτων της Ένωσης. Η εξέλιξη του σκορ ανά περίοδο: 16-14, 32-25, 44-35, 58-40. Οι πόντοι (Ματιάτος): Βουργίδης Β. 2, Τζόουνς, Τζουγανάτος 2, Ντόκο, Γαλιατσάτος, Βουργίδης Δ. 20 (1), Καββαδίας  2, Γκαβός, Βασιλάκης 6 (1), Φραγκισκάτος, Καπατσώρης, Βεζυργιανόπουλος.