Στίβος: Διέπρεψε σε Αίγιο και Λουτράκι η ομάδα ύψους της ΓΕΚ

Ήταν ένα διήμερο γεμάτο αγωνιστική δράση, μετάλλια και ρεκόρ για την ομάδα ύψους του συλλόγου μας.

Οι αθλητές Χάρης Αλιβιζάτος, Κωνσταντίνος Μινέτος και Χρήστος Κοσμετάτος συμμετείχαν στα Αιγιάλεια 2024, που έγιναν στο Αίγιο το Σάββατο 1 Ιουνίου και στα 39α Θώδεια, που πραγματοποιήθηκαν στο Λουτράκι την Κυριακή 2 Ιουνίου.

Στα Αιγιάλεια συμμετείχε επίσης η Ειρήνη Βλαχογιαννάτου.

Ο Χάρης Αλιβιζάτος κατέκτησε τη 2η θέση στα Αιγιάλεια με 1.96μ, επίδοση που αποτελεί νέο ρεκόρ Κεφαλονιάς. Στη συνέχεια δοκίμασε χωρίς επιτυχία στα 2μ. Ήταν ένας πολύ όμορφος αγώνας όπου οι τέσσερις πρώτοι αθλητές έκαναν την ίδια επίδοση!

Ο Κωνσταντίνος Μινέτος κατετάγη 7ος με 1.79 και ο Κοσμετάτος 9ος με 1.65μ.

Στο ύψος γυναικών η Βλαχογιαννάτου πέρασε το 1.53μ με την πρώτη προσπάθεια και κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο.

Αργυρό μετάλλιο είχαμε από τον Χρήστο Κοσμετάτο στη σφαιροβολία Κ16 με επίδοση 12.26μ.

Την επόμενη ημέρα τα αγόρια του ύψους αγωνίστηκαν στα Θώδεια στο Λουτράκι.

Ο Χάρης παρά την κόπωση κατέκτησε την 1η θέση με 1.94μ και είχε πολύ καλές αποτυχημένες προσπάθειες στα 2μ. Να θυμίσουμε ότι τα 2 μέτρα είναι το όριο πρόκρισης για το Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Κ18, που θα γίνει τον Ιούλιο στη Σλοβακία.

Πολύ καλή εμφάνιση έκαναν και τα άλλα δύο παιδιά: Ο Μινέτος ήταν 3ος με 1.80μ, ενώ ο Κοσμετάτος ήταν 2ος στο ύψος στην κατηγορία Κ16 με 1,60μ.