Στον “θρόνο” της Μασσαλίας ο Στεφανος Τσιτσιπάς! (vids)

O Στέφανος Τσιτσιπάς κέρδισε με 2-0 σετ τον Mikhail Kukushkin μετά από έναν κλειστό τελικό στο Open 13 και έγινε ο νέος πρωταθλητής της Μασσαλίας, κατακτώντας τον 2ο τίτλο του στο tour!

O Στέφανος Τσιτσιπάς έκανε έναν πολύ καλό αγώνα στον μεγάλο τελικό του Open 13, κέρδισε τον Mikhail Kukushkin με 7-5, 7-6 (5) και αναδείχθηκε πρωταθλητής στο ATP 250 τουρνουά της Μασσαλίας.

Μετά το Stockholm Open στην Στοκχόλμη της Σουηδίας, ο Στέφανος κατέκτησε άλλο ένα 250άρι indoor τουρνουά στη Μασσαλία της Γαλλίας και μετράει πλέον 2 τίτλους στο ATP Tour, βελτιώνοντας ταυτόχρονα και το ρεκόρ του σε τελικου σε 2-2 νίκες.

Ήταν ένας πολύ δύσκολος αγώνας για τον Στέφανο, που υποχρεώθηκε να παίξει με πολύ περισσότερα slice απέναντι στον Kukushkin, ενώ ξεκάθαρη ήταν και η κόπωσή του, από τα συνεχόμενα παιχνίδια που έδωσε όλες αυτές τις εβδομάδες της indoor season.

O 20χρονος Έλληνας τενίστας πάντως τελείωσε το ματς με 14 άσους, κέρδισε τους 41 από τους 49 πόντους στα πρώτα του σερβίς και έσωσε τα 3 από τα 4 break point που αντιμετώπισε.

To LIVE του τελικού

Στο 1ο σετ δεν απειλήθηκε με break point και έκανε το μοναδικό break στο 12ο game, για να το κατακτήσει με 7-5.

Στο 2ο σετ ο πρωταθλητής μας αντιμετώπισε δυσκολίες, καθώς ο Kukushkin έκανε το πρώτο του break στον τελικό και προηγήθηκε με 3-2. Στη συνέχεια ο 31χρονος έσβησε 2 break points και έκανε το 4-2, ενώ λίγο έλειψε να κάνει και το double break, αφού είχε διπλό break point στο 2-4, 15-40.

Ο Στέφανος έμεινε στο σετ, δεν έχασε την ψυχραιμία του και κράτησε το σερβίς του για να μειώσει σε 4-3. Ένα πολύ σημαντικό game όπως αποδείχτηκε, αφού λίγο αργότερα του παρουσιάστηκε η ευκαιρία για να επιστρέψει στο σετ και να ισοφαρίσει σε 5-5.

Το σετ οδηγήθηκε στο tie-break, όπου και οι δυο παίκτες υπερασπίστηκαν πολυ καλά τα σερβίς τους, μέχρι τον 11ο πόντο, όταν ο Στεφ έκανε το μοναδικό mini-break, πέρασε μπροστά με 6-5 και εκμεταλλεύτηκε το πρώτο του championship point, για να ολοκληρώσει τον θρίαμβό του σε 1 ώρα και 59 λεπτά αγώνα.