Τσιτσιπάς – Ναδάλ: Ελληνικό έπος στη Μαδρίτη! «Προσκύνησε» και ο Ισπανός – videos

Στο παιχνίδι της χρονιάς, ο Στέφανος Τσιτσιπάς έγραψε ιστορία με την πρώτη του νίκη κόντρα στον θρύλο Ράφαελ Ναδάλ και μάλιστα μέσα στο «σπίτι» του τη Μαδρίτη.

Ο Έλληνας τενίστας ήταν συγκλονιστικός καθόλη τη διάρκεια του αγώνα και υπέταξε τον Ισπανό με 2-1 σετ (6-4,2-6, 6-3), σε μία από τις μεγαλύτερες νίκες της καριέρας του. Κόντρα στο Νο1 του κόσμου, τον Νόβακ Τζόκοβιτς στον τελικό.

LIVE το παιχνίδι του Τσιτσιπά κόντρα στον Ναδάλ

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς μπήκε πολύ δυνατά στο ματς και κατάφερε να κάνει το break μόλις στο πρώτο γκέιμ που σέρβιρε ο Ράφα Ναδάλ, φτιάχνοντας την ψυχολογία του για τη συνέχεια.

Ο Ισπανός «απάντησε» όμως με δικό του break αμέσως μετά, προμηνύοντας ένα εκπληκτικό ματς. Έτσι και έγινε λοιπόν, με τους δύο παίκτες να παίζουν φανταστικό τένις και να παλεύουν κάθε πόντο στη συνέχεια.

Ενσωματωμένο βίντεο

Tennis TV

@TennisTV

How does he make it look so easy?! 🤯

Exceptional, @RafaelNadal! 👏 🇪🇸

41 άτομα συζητούν σχετικά με αυτό

Ο κορυφαίος Έλληνας τενίστας μάλιστα, χρειάστηκε να επιστρέψει από 0-40 στο τέταρτο γκέιμ για να κρατήσει το σερβίς του και να κάνει break αμέσως μετά, παίρνοντας το πρώτο σε της καριέρας του απέναντι στο θρύλο του αθλήματος, με 6-4.

Tennis TV

@TennisTV

A first for @StefTsitsipas! 🇬🇷

The Greek takes a set off Rafael Nadal for the very first time 👏

29 άτομα συζητούν σχετικά με αυτό

Η ματσάρα συνεχίστηκε και στο δεύτερο σετ, με τους δύο αθλητές όμως να διατηρούν -έστω και με μεγάλη δυσκολία- το σερβίς τους, μέχρι και το έκτο γκέιμ, όταν ο «γηπεδούχος» Ναδάλ έκανε το break για να πάρει προβάδισμα στο δεύτερο σετ με 4-2. Ο Στέφανος δεν μπόρεσε να αντιδράσει στη συνέχεια με τον Ισπανό να ισοφαρίζει σε 1-1.