Το Σάββατο το απόγευμα 28.05.2022 πραγματοποιήθηκε η εκδήλωση για την αντιπυρική προστασία του Εθνικού Δρυμού Αίνου η οποία έλαβε χώρα στο Κέντρο Περιβαλλοντικής Ενημέρωσης Κουτάβου.
Η ενδιαφέρουσα αύτη εκδήλωση οργανώθηκε από την Μονάδα Διαχείρισης Εθνικών Πάρκων Ζακύνθου, Αίνου και Προστατευόμενων Περιοχών Ιονίων Νήσων και το Παγκόσμιο Γεωπάρκο UNESCO Κεφαλονιάς-Ιθάκης με κύριο μέλημα να ενημερώσει τους πολίτες για το αντιπυρικό σχέδιο του Εθνικού Δρυμού Αίνου και για θέματα προστασίας από τις δασικές πυρκαγιές.
Κεντρικός ομιλητής της εκδήλωσης ήταν ο Δρ. Μιλτιάδης Αθανασίου, ειδικός στις Δασικές Πυρκαγιές και Συντονιστής της συζήτησης – διαβούλευσης ήταν ο Δρ. Μιχαήλ Ξανθάκης, αναπληρωτής Προϊστάμενος της Μονάδας Διαχείρισης Εθνικών Πάρκων Ζακύνθου, Αίνου και Προστατευόμενων Περιοχών Ιονίων Νήσων.
Ο φακός του kefalonitis βρέθηκε εκεί και σας παρουσιάζει υλικό από την εκδήλωση!
![](https://kefalonitis.com/wp-content/uploads/2022/05/drimos_ainos_001-1024x683.jpg)
![](https://kefalonitis.com/wp-content/uploads/2022/05/drimos_ainos_002-1024x683.jpg)
![](https://kefalonitis.com/wp-content/uploads/2022/05/drimos_ainos_003-1024x683.jpg)
![](https://kefalonitis.com/wp-content/uploads/2022/05/drimos_ainos_004-1024x683.jpg)
![](https://kefalonitis.com/wp-content/uploads/2022/05/drimos_ainos_005-1024x683.jpg)
![](https://kefalonitis.com/wp-content/uploads/2022/05/drimos_ainos_006-1024x683.jpg)
![](https://kefalonitis.com/wp-content/uploads/2022/05/drimos_ainos_007-1024x683.jpg)
![](https://kefalonitis.com/wp-content/uploads/2022/05/drimos_ainos_008-1024x683.jpg)
![](https://kefalonitis.com/wp-content/uploads/2022/05/drimos_ainos_009-1024x683.jpg)